Congratulations Graduates!

Congratulations, UF BME Class of 2020!

“On behalf of the department, I extend sincere congratulations and best of luck to the Class of 2020. We are immensely proud of your work and accomplishments! Best wishes to each of you, and please stay in touch.”

Dr. Christine E. Schmidt

A MESSAGE FROM DR. CHRISTINE SCHMIDT

NOTE: Due to the COVID-19 pandemic, ceremonies for the Class of 2020 have been postponed. For information on the rescheduled ceremonies, visit commencement.ufl.edu 

Herbert Wertheim College of Engineering Virtual Graduation Celebration

HWCOE Graduate Student Speaker, Yao Xiao, Ph.D.

 

Find your name or your graduate’s name — click on a degree below:
SPRING 2020 UNDERGRADUATE

SPRING 2020 UNDERGRADUATE

Summa Cum Laude (Highest Honors)
Magna Cum Laude (High Honors)
Cum Laude (Honors)

Kaitlyn Adams – Cum Laude

Alex Adolphson – Summa Cum Laude

Raffae Ahmad – Summa Cum Laude

Anaika Alezi – Cum Laude

Isaac Alonso – Cum Laude

Leilani Astrab – Cum Laude

Breanna Ausec – Cum Laude

Juan Ayala – Cum Laude

Rayner Bacal – Cum Laude

Brandon Badamtchian – Magna Cum Laude

Thomas Barrett – Summa Cum Laude

Kevin Bauer   

Tiffany Berkley – Cum Laude

Samantha Betters – Cum Laude

Erika Bishop 

John Blackman – Summa Cum Laude

Jacob Bloom – Cum Laude

Zachary Boogaart – Magna Cum Laude

Alexis Brake – Magna Cum Laude
University Scholar, 2018-2019 & 2019-2020

Jonathan Charles – Cum Laude
University Scholar, 2019-2020

Fiona Cheung – Cum Laude
University Scholar, 2019-2020

Madison Cydis – Summa Cum Laude

Tristin Dailey – Cum Laude

Chetan Dhulipalla – Cum Laude

Maximillian Diaz – Summa Cum Laude
University Scholar, 2019-2020

Trystan Drew – Cum Laude (Honors)

Guillermo Escalona – Cum Laude

Joseph Ficarrotta – Summa Cum Laude

Valentina Garcia – Cum Laude

Samantha Gibson – Cum Laude

Christian Gozzo – Cum Laude

Jordan Grotz – Cum Laude

Layan Hanouch

Cheima Hicheri – Magna Cum Laude

Jessica Hornyak – Cum Laude
University Scholar, 2018-2019

Yazeed Ismail – Cum Laude

Ryan Jacobs 

Jacob Jenkins

Yasameen Joulaee – Summa Cum Laude

Alex Kahn – Cum Laude

Tyler Kriznar – Cum Laude

Juan Leon – Summa Cum Laude
University Scholar, 2018-2019

Carlos Lezcano – Cum Laude

Kevin Ling – Magna Cum Laude
University Scholar, 2018-2019

Victor Lopez 

Nicolas Lopez – Cum Laude

Jamie Maignan – Cum Laude

Samuel Martocci 

Catalina Maureira – Cum Laude

Mark Maynes – Cum Laude

Justin Mccauley – Cum Laude

Alaina McCumber – Cum Laude

Marco Melgar

Gantt Meredith – Cum Laude

Stephen Michel – Summa Cum Laude

Sydni Middaugh 

Brecca Miller – Magna Cum Laude

Youssef Mohamed 

Yasniary Morales – Cum Laude

Alexis Navarroza 

Tran Ngo – Summa Cum Laude
University Scholar, 2019-2020

James-Bond Nguyen

Elisa Nieves – Summa Cum Laude

Sana Nimer – Cum Laude

Ashley Norris – Cum Laude

Alexia Poulos – Cum Laude
University Scholar, 2019-2020

Leena Pramanik – Magna Cum Laude

Jonathan Ptak – Cum Laude

Guo Qian – Cum Laude

Hunter Ramsay – Magna Cum Laude

Rene Respicio – Cum Laude

Dewarren Richardson – Cum Laude

Cooper Rickerson – Cum Laude

Garret Rittenhouse – Cum Laude

Brenna Rowland – Cum Laude

Maximillian Rozenblum – Cum Laude

Sara Scharf – Cum Laude

Sydney Shriver – Magna Cum Laude

Deepti Singam – Cum Laude

Colin Smith – Cum Laude

Jacob Stephens – Cum Laude

Lucy Tecle  

Daniela Valero – Cum Laude

Tri-Kien Vu    

Abigail Ziegler – Cum Laude


SPRING 2020 GRADUATE

SPRING 2020 GRADUATE

Ph.D. GRADUATES:

Tianqi Shan
Advisor: Dr. Huabei Jiang
Dissertation Title: Photoacoustic Imaging and Its Application to Congenital Brain Diseases

Michaela McCrary
Advisor: Dr. Christine Schmidt
Dissertation Title: Development of Spinal Cord Injury In Vitro Model Systems and In Vivo Therapeutic Strategies

M.S. GRADUATES

Oluwatobi Adebayo
Advisor: Dr. Kevin Otto
Non-Thesis

Nawaf Alharbi
Advisor: Dr. Mingzhou Ding
Non-Thesis

Charles Ammons
Advisor: Dr. Cherie Stabler
Non-Thesis

Nicole Bohmann
Advisor: Dr. Christine Schmidt
Non-Thesis

Muchen Cai
Advisor: Dr. Mingzhou Ding
Non-Thesis

Cameron Collins
Advisor: Dr. Benjamin Keselowsky
Non-Thesis

Paola Diaz-Portela
Advisor: Dr. Jennifer Nichols
M.S. Thesis: A Motion Capture Study to Quantitatively Analyze Finger Joint Coordination in the Human Hand

Julieth Gomez
Advisor: Dr. Ayse Gunduz
Non-Thesis

Ruiyang Guo
Advisor: Dr. Peter McFetridge
Non-Thesis

Stephanie Herrera
Advisor: Dr. Gregory Hudalla
Non-Thesis

Aakanksha Jha
Advisor: Dr. Kyle Allen
Non-Thesis

Jyoti Jinde
Advisor: Walter O’Dell
Non-Thesis

Anthony Lukoh
Advisor: Dr. Cherie Stabler
Non-Thesis

Blake McDonald
Advisor: Dr. Cherie Stabler
Non-Thesis

Henry Nguyen
Advisor: Dr. Sarah Rowlinson
Non-Thesis

Karim Mohamed Yousry
Advisor: Dr. Zhonghui Fan
Non-Thesis

Ryan Murphy
Advisor: Dr. Peter McFetridge
Non-Thesis

Jacqueline Palmer
Advisor: Dr. Sarah Rowlinson
Non-Thesis

Priyanka Pistolwala
Advisor: Dr. Walter O’Dell
Non-Thesis

Rahul Radhakrishna
Advisor: Dr. Lakiesha Williams
Non-Thesis

Megan Rahnama
Advisor: Dr. Parisa Rashidi
Non-Thesis Master of Engineering

Sara Spampinato
Advisor: Dr. Ayse Gunduz
Non-Thesis

Skylar Stolte
Advisor: Dr. Ruogu Fang
Non-Thesis Master of Engineering

Felicia Sedwick
Advisor: Kevin Otto
M.S. Thesis: Analyzing Distal Sciatic Nerve Growth and Structure in an Implanted Peripheral Nerve Interface

Kai Fu
Advisor: Dr. Kevin Otto
Non-Thesis

Fernando Sam Wong
Advisor: Dr. Gregory Hudalla
Non-Thesis

Changhao Xiong
Advisor: Dr. Mingzhou Ding
Non-Thesis

Yihan Zhang
Advisor: Dr. Gregory Hudalla
Non-Thesis


SUMMER 2020 UNDERGRADUATE

SUMMER 2020 UNDERGRADUATE

Brenda Burke

Christian Garcia

Youngseop Lee

Jonathan Lopez

Christie Nguyen
University Scholar, 2018-2019

Taylor Tripodi

Amanda Won


FALL 2020 UNDERGRADUATE

FALL 2020 UNDERGRADUATE

Warren Carrigan

Nicolas Kunigk

John McNamee

Asheleigh Mowery

Brandon Reid